Škrkavky

8. července 2007 v 10:49 | Bednišška |  NEMOCI PSŮ
Invaze škrkavek je častým parazitárním onemocněním psů, je nutné jí věnovat soustavnou pozornost.
Původce:
Invazi vyvolává škrkavka psí (Toxocara canis). Jedná se o parazita kruhového průřezu žlutavé až narůžovělé barvy, který nepotřebuje ke svému vývoji mezihostitele. Vyskytuje se prakticky na celém světě. Sameček dosahuje délky 8 až 12 cm a šířky 2 až 2,5 mm, samička je větší, dosahuje délky 16 až 18 cm a šířky 2,5 až 3 mm. Vajíčka jsou vylučována trusem, ve kterém se za 9 až 1 dní vyvíjí larvální stadium schopné invaze.
Způsob nakažení:
K invazi do organizmu psa může dojít třemi způsoby. Jednak pozření vajíček škrkavky potravou, dále pozřením tepelně neupraveného masa nespecifického hostitele a průnikem larev do štěněte z těla matky v průběhu březosti. Během několika vývojových stadií se zárodky, larvy a dospělí jedinci škrkavek dostávají do orgánu dýchacího a trávicího ústrojí i do krevního oběhu.
Klinický obraz:
Příznaky onemocnění se zpravidla projeví pouze tehdy, když se v organizmu psa objeví větší množství škrkavek. Příznakem jsou chronické průjmy, občasné nechutenství, poruchy trávení, hubnutí, malátnost, zvracení, matná srst.U štěňat se může objevit až ochrnutí končetin, záchvaty křečí a psychického podráždění různého stupně, zpoždění růstu a apatie. Klubíčka škrkavek mohou způsobit ucpání střeva s břišními bolestmi. Při průchodu larev přes dýchací aparát se může u psů objevit ztížené dýchání, pokašlávání až dráždivý kašel, zvýšená teplota a ztráta rovnováhy.
Opatření:
Jediným možným opatřením je odborné odčervení postiženého psa vhodným odčervovacím přípravkem v dávce doporučené výrobcem.
Prevence:
Vhodným preventivním opatřením je pravidelné provádění laboratorního (koprologického) vyšetření trusu s následným cleným odčervením psa. Stejně lak je vhodné provést laboratorní vyšetření trusu s případným odčervením u feny před krytím. Nutné je odčervit narozená štěňata v termínech, které doporučuje výrobce příslušného odčervovacího preparátu.
Na našem trhu je v současné době celá řada odčervovacích preparátů našich i zahraničních výrobců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gabriella gabriella | 15. dubna 2008 v 8:22 | Reagovat

je to pěkná blbost !!!!!!!!!!!!!!!!!!fůj!!!!!!!!!!!!!!

2 Erin Erin | 18. července 2008 v 13:49 | Reagovat

Žádná blbost, dnes jsem ji viděla na vlastní oči ve stolici našeho 3. měsíčního štěněte yorkšírského teriéra. Jsem ráda, že drahé kapky na odčervení zafungovaly a doufám, že mu všechny ty škrkavčí neřády dostanou z tělíčka pryč. I když pěkně žere, je pořád hubený a za to mohou právě tihle paraziti, kteří se živí vším, co štěně žere.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama