Jaký sport vybrat?

8. července 2007 v 10:34 | Bednišška |  PSÍ SPORTY

Kdy začít

Nikdy nezačínejte s výcvikem vašeho štěněte dřív, než bude ukončen jeho tělesný vývin. Pokud cokoli uspěcháte, můžete se pro zdravotní potíže svého psa se sportováním rozloučit. Přílišná zátěž nebo dokonce přetěžování nehotového skeletu ohrožuje psa různými deformacemi i onemocněními, které mu zhorší kvalitu života a zkrátí život sám. Psi menších plemen dospívají dříve než plemena velká a obří. U trpasličích a malých plemen můžete začít s výcvikem od ukončeného dvanáctého měsíce, psi střední velikosti mohou trénovat od čtrnáctého měsíce a ta největší plemena až kolem sedmnácti měsíců věku. Mít ohled na věk psa a nedopřát mu pohyb vůbec by ovšem byla chyba právě tak velká. Rekreačně sportovat můžete i s mladším psem, ale pouze běhat - se skoky je třeba zacházet opatrně, protože ty by mohly (hlavně u velkých a těžkých psů) nevratně poškodit jejich pohybový aparát.
Stejně důležité je poznat, kdy skončit. Když začne pes mít problémy tam, kde dříve nebývaly, když se jeho vytrvalost, rychlost a obratnost snižuje, pak je načase se sportovní kariérou skončit a nechat psa dělat jen to, na co skutečně stačí a co ho baví.

Výběr vhodného sportu


Ne každý sport je vhodný pro každé plemeno - z toho by měl chovatel uvažující o vhodném sportu vycházet. Ale i psi jednoho plemene jsou různí, mají jiné záliby a různé dispozice. Koneckonců od toho se odvíjejí všechny psí (a nejen psí) sportovní soutěže.
Pravděpodobně máte u svého psa zjištěno, jak je na tom se zdravím. Pokud trpí některou vážnou chorobou, která způsobuje kulhání, záchvaty, zvracení, dýchavičnost nebo rychlou únavu a vy se přitom chcete psímu sportu věnovat, pořiďte si ještě dalšího psa a doufejte, že tentokrát to vyjde.

Sport je zátěž


Pokud se hodláte věnovat některému ze psích sportů, jistě uvažujete nad tím, jaký má sport vliv na zdraví vašeho psa.
Zcela jistě bude mít pravidelná a přiměřeně se zvyšující zátěž pozitivní vliv na psovu kondici fyzickou i duševní - pes, který sportuje, je šťastný.
Pes zvyklý na svou denní dávku sportu nebude obézní.

Psí sporty

Energii, kterou vydá, musí také získat zpátky v podobě výživnější stravy pro aktivní psy. Pravidelný pohyb bude mít vliv na pravidelné vyprazdňování. Pes zvyklý na tréninky a soutěže bude dokonale socializován, bude nekonfliktní ve vztahu k cizím lidem i ostatním psům a snadno se orientuje v neznámém prostředí.
Pokud je pes krátkodobě nemocen, prodělal očkování nebo je po operativním zákroku, když je fena gravidní nebo v šestinedělí, sport vysaďte. Pozor na hárající fenky, které během závodů rozptylují pozornost ostatních psů a zkreslují výsledky. I před tím nejdůležitějším závodem psovy kariéry se raději rozhodněte soutěž vypustit, jestliže se vám pes nezdá zdravotně v pořádku. Kdy začít trénovat po nemoci, jistě poradí ošetřující lékař. Nechtějte pak za každou cenu dohánět ztracený čas a psa nepřetěžujte.
Zátěž se pro psa zvyšuje také se stoupající rtutí v teploměrech za horkých letních dnů. Trénujte v ranních hodinách, aby zbytečně nedocházelo k přehřátí organismu, a na závodech čekejte se psem vždy ve stínu, ochlazujte ho a dopřejte mu hodně pití, než na něho dojde řada. Po tréninku v mrazech naopak rozehřátého psa zchlaďte, aby neprochladl. Není právě ideální pustit psa do přetopeného bytu. Nejvhodnější je klidná procházka, během které pes vychladne.

Strava


Pes-sportovec musí dostávat kvalitní krmivo, zpravidla označované jako zátěžové, pro aktivní psy nebo performance. Vysokým obsahem energie se vyrovnávají energetické ztráty z tréninků, závodů a soutěží. Pokud se psem sportujete pouze rekreačně o víkendu, tato krmiva pro něj vhodná nejsou, protože by došlo k nepoměru mezi vydanou a získanou energií a mohl by začít tloustnout. Dokonce ani víkendové docházení na "cvičák" není důvodem k podávání zátěžové stravy.
Důležitá je doba krmení. Nekrmte nikdy psa těsně před ani po tréninku nebo závodu. Při rychlém pohybu může dojít k přetočení (torzi) žaludku, kdy se zaškrtí vstup a výstup do žaludku. Pokud se pes nedostane rychle na operační sál, končí to bolestivou smrtí.

Aby platilo Sportem ku zdraví


Při trénincích a závodech přijdete se svým psem do styku s mnoha lidmi, psy a prostředími. Nemůžete vědět, kdo se v těchto místech pohyboval před vámi, takže raději předem projděte dráhu a zkontrolujte, jestli někde nejsou střepy nebo jiné ostré předměty, zkažená nebo otrávená potrava, nebo zda pes nemůže při sportu způsobit nehodu vběhnutím na silnici, cyklistickou stezku nebo třeba dětské hřiště.
Takže - hodně úspěchů!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama