Frisbee

6. července 2007 v 14:43 | Bednišška |  PSÍ SPORTY
Házení létajícího talíře je pro psa výborná hra, ale i užitečný doplňkový sport, třeba k agility. Psovod různýma způsobama nahazuje svému pejskovi létající talíř a ten ho chytá. Pejsek se přitom procvičuje v obratnosti, pohotovosti, rychlosti a taky v aportování. Je to skvělá hra, hlavně pro majitele temperamentních a hravých psů. Pro zdravého pejska není frisbee nebezpečný. Ale ptž při chytání disku provádí různý krkolomný výskoky a obraty ve vzduchu měli byste dávat pozor na poranění nebo případný přetěžování psa. Každopádně by měl být pes před hrou rozehřátý, aby nedošlo k poškození svalů. U mladých pejsků, hlavně velkejch plemen, bysme měli počkat s intenzivnim tréninkem až bude ukončenej vývoj jeho pohybovýho aparátu. Staršímu zdravýmu psovi tahle hra jen prospěje. S tréninkem přestaňte dřív, než začne bejt pejsek nekoncetrovanej nebo unavenej. Hlavně v začátcích tréninku musíte dávat pozor, abyste pejska nezranili a tím ho od další hry neodradili.
Disk na házení seženete ve specializovaném obchodě pro psy, můžete si vybrat mezi látkovými a plastovými talíři, v pěkných pestrých barvách, různých tvarech i velikostech. Hlavní zásadou nákupu by mělo být, že disk nesmí být pro psa nebezpečný. Psi mají raději disky látkové. I když mají menší životnost, zvlášť opatrnějším psům se lépe chytají bez rizika zranění. Plastové jsou vhodné pro tvrdší nebo už dobře trénované psy.
Nejlepší je, když si nejdříve natrénujethhe házení talíře sami bez psa. Nejčastější chybou ve frisbee je špatný hod. Techniky hodu jsou různé - disk nejčastěji házíme bekhendem - t.j. udělíme mu pravou rotaci, méně častěji forhendem - levá rotace, upsidown - disk letí vzduchem obráceně (horní plochou natočenou k zemi), a mnoho dalších.
Házet můžeme všemi směry, fantazii se meze nekladou ...
Pečlivě vybírejte i plochu, kde budete házet disk psovi. Měla by to být rovná nejlépe travnatá plocha, bez větších terénních nerovností, stromů a jiných překážek o které by se mohl pes zranit. Podklad by neměl klouzat, alespoň ne v začátcích výcviku. Rozhodně se vyvarujte rušným silnicím a plochám, kde jezdí auta. Psa musíte nejdříve s diskem seznámit. Podávejte mu v něm pamlsky nebo jiné krmení, později si s ním pohazujte a pak mu ho zkuste nabídnout. Každý pes, který rád aportuje, po disku s chutí chňapne.
Disk byste neměli házet nikdy více psům najednou. V zápalu hry by mohlo dojít k vážné srážce a následnému zranění.
Sportování s vašim psem se může stát příjemným způsobem zábavy. Naučíte se také vašeho psa lépe znát, což platí samozřejmě i naopak, a posílí to váš vzájemný vztah. Nejdůležitější ale je, abyste měli ze sportování radost vy oba. Zjistíte-li, že váš pes nemá na určitý sport nadání, zkuste něco jiného, co mu určitě bude připadat zábavné, bude se z této hry těšit a vy s ním.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama