Urzon kanadský

8. dubna 2007 v 14:50 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Urzon kanadský (Erethizon dorsatum) je severoamerický hlodavec připomínající svým vzhledem dikobraza, s nímž bývá laiky často zaměňován. Na rozdíl od něj má kratší a měkčí ostny a dokáže šplhat po stromech. Dikobraz navíc patří do jiné čeledi.
Rozměry
Délka: 86 cm
Hmotnost: 18-20 kg
Popis
Tělo je pokryto dlouhými hnědými chlupy s bílými konci. Na svrchní části ocasu a částečně také na hřbetě vyrůstají 3-15 cm dlouhé a 1-5 mm silné ostny, které mají podobu dutých bílých trubiček s hnědým nebo černým zakončením. Urzon jich mívá kolem 30 000. Končetiny jsou opatřeny mohutnými drápy, jež společně s dlouhými silnými palci umožňují šplhání po stromech. Ocas je krátký a silný.
Urzoni se dožívají až sedmnácti let.
Rozšíření
Urzoni žijí převážně v jehličnatých, méně častěji ve smíšených a listnatých lesích od Aljašky po severní Mexiko. V minulosti se v letním období vyskytovali i na severu a západě Velkých plání.
Potrava
Urzon kanadský v koruně stromuNa jaře se tito živočichové živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. Jediný urzon dovede za týden zničit celý strom.
Rozmnožování
K páření dochází na podzim a na začátku zimy. Partneři si nejprve navzájem otírají čumáčky o sebe, pak si samec označkuje samici tak, že se postaví na zadní a pomočí ji. Březost trvá 210-217 dní, poté samice porodí jedno mládě, které ihned po narození vidí. Váží asi 600 g, má dlouhou černou srst, ostny jsou měkké a krátké. Ve věku dvou dnů už je mladý urzon schopen lézt po stromech, matka ho kojí 10 až 56 dní.
Ostny jako obrana
Setká-li se urzon s nepřítelem, obrátí se k němu zády, vztyčí ocasní ostny a začne couvat. Pokud varování nezabere, zasáhne útočníka ocasem. Ostny opatřené zpětnými háčky se snadno uvolní a zůstanou vězet v ráně. Čím víc se jich zvíře snaží zbavit, tím pronikají hlouběji. To může způsobit těžké hnisavé záněty, jež někdy vedou až k úhynu.
Ostny jako ozdoba
Od dávných dob používaly indiánské ženy urzoní ostny jako materiál na zdobení oděvů a dalších předmětů, zejména na výšivky. Po namočení je zplošťovaly a pak barvily. Této dekorační technice se říká quillování.
wikipedia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama