Přímorožec arabský

5. dubna 2007 v 10:42 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Přímorožec arabský (Oryx leucoryx)
Třída: Savci
Řád: sudokopytníci
Výskyt: Saudská Arábie a Omán
Hmotnost: 70 až 80 kg
Délka těla: 165 cm
Věk: 20 let
Charakteristika:
Přímorožec arabský patří mezi menší druhy přímorožců. Jsou to antilopy nižší postavy s protáhlejší hlavou, delším střapcovitým ocasem a dlouhými přímými rohy. Typické je bílé zbarvení těla a kontrastní černobílá obličejová maska.

Biotop:
štěrkovité polopouště a okraje písečných pouští

Způsob obživy:
Spásá rostliny na okraji pouští, listy, kořínky a pupeny. Jeho zažívací soustava dokáže zpracovat téměř všechnu vodu, která je obsažena v potravě. Navíc každý den ráno přímorožci olizují na okolních rostlinách nepatrně množství ranní rosy.

Způsob života:
mládě přímorožce arabskéhoPřímorožci žijí v kočovných skupinách čítajících zpravidla 8 až 20 jedinců obou pohlaví a všech věkových skupin. Pohyb stád se řídí podle deště. Přímorožci totiž dokáží (jakoby šestým smyslem) rozpoznat dešťové srážky na velkou vzdálenost a stěhují se tak za čerstvou pastvou. Při těchto pochodech dokáží za den ujít i 100 kilometrů. Mezi členy téže sociální skupiny nedochází téměř k žádným agresivním konfliktům, což jim mimo jiné umožňuje společně využívat stínu pod stromy a keři.

Rozmnožování:
V období páření samci krouží kolem samic. Občas kříží rohy a je - li samice volná, sehne hlavu a dovolí samci, aby se přiblížil. Před vlastním pářením samec obřadně poklepává předníma nohama o zadní nohy samice. Březost trvá 8 - 10 měsíců. Matka mládě kojí zhruba 15 týdnů. Pohlavní dospělosti přímorožci dosahují v 18 - 24 měsících.

Ochrana:
Smutný osud arabských přímorožců se téměř naplnil v roce 1972, kdy byl v Ománu zastřelen poslední volně žijící jedinec. Záchranný projekt pod názvem Operace Oryx však naštěstí odstartoval už na začátku 60. let. V roce 1962 byli tři v Ománu odchycení přímorožci přemístěni do ZOO v americkém Phoenixu, kam postupně přibylo dalších 6 tentokrát v zajetí chovaných zvířat. Celá skupina vytvořila jádro tzv. světové stáda. Všech 9 jedinců se dobře rozmnožovalo, takže v roce 1984 světové ZOO chovaly na 200 arabských přímorožců. Do volné přírody Ománu se prvních 10 přímorožců vrátilo v roce 1982. Poněvadž na úspěšné reintrodukci měl zájem sám ománský sultán, přímorožců neustále přibývalo a v roce 1996 jejich počet v Ománu dosáhl 400 kusů. Během následujících 3 let však početnost klesla pouze na 100 kusů. Důvodem je činnost pytláků, kteří loví především samice s mláďaty a to pro potřeby soukromých zoologických zahrad.

Zajímavosti:
Starší český název - bělušina
zoozlin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama