Ostříž lesní

6. dubna 2007 v 20:02 | Bednišška |  PTÁCI - BIRDS
Ostříž lesní
Foto: Jiří Bohdal
V letu připomíná obrovského rorýse, mává rychle křídly, netřepetá se. I za letu jsou nápadné jeho černé lícní pruhy, méně výrazné jsou rezavě červené "kalhotky". Mladí ptáci jsou nenápadně hnědí a mají podélně skvrnitou hruď.
Řídce hnízdí po celém území Čech a Moravy. Žije samostatně a jeho lovecký revír v řídké listnaté stepi a kulturní krajině s lesy je velmi rozsáhlý. Nevyskytuje se nad městy. Hnízdiště obsazují koncem května až začátek června. Jako všichni sokolovití nestaví hnízdo, ale obsazují hnízda jiných ptáků. Volba padne nejčastěji na hnízda vran postavená vysoko v koruně stromů. Na 2 až 4 vejcích sedí ptáci 28dní, nejčastěji 2 mláďata jsou pak na hnízdě 4 týdny. Když koncem června opouštějí hnízdo, ještě dlouho nejsou samostatná. Než si zdokonalí své letecké umění a loveckou zdatnost, házejí jim rodiče v letu vysoko ve vzduchu zabité nebo poraněné ptáky.
Loví v letu, hlavně ptáky a za soumraku také netopýry a vážky. Při útoku v rychlosti přes 150km/h nemůže ostříž dopadnout na zem, je však schopen srazit sedící ptáky z větví a v době, kdy je hojnost hmyzu, dovede jej vsedě sbírat ze země.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama