Mara stepní

5. dubna 2007 v 10:05 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Mara stepní (Dolichotis patagonum)
Třída: Savci
Řád: hlodavci
Výskyt: střední a jižní Argentina
Hmotnost: 9 - 16 kg
Délka těla: 69 - 75 cm, délka ocasu: 4,5 cm
Věk: až 15 let
Charakteristika:
Mary jsou hlodavci, kteří svým vzezřením připomínají zajíce. Dorůstají přibližně stejné velikosti a mají hranatý čenich, dlouhé boltce a vysoké štíhlé nohy s osrstěnými chodidly a drobnými kopýtky místo drápů. Ocas je krátký a pahýlovitý, po stranách je bíle vroubený. Mary ho používají jako signalizační zařízení při poplachu.

Prostředí a stanoviště:
Obývají nehostinná území s chudou vegetací skládající se z tvrdých dřevin a křovin.

Způsob obživy:
Rostlinná potrava, z které získávají téměř všechny tekutiny (vydrží dlouho bez vody).

Způsob života - sociální struktura:
Obvykle vytvářejí menší stádečka, jejichž základem je rodičovský pár. K úkrytu si hrabou nehluboké nory, anebo využívají obydlí jiných větších savců, například pásovců. Jednotlivé páry jsou celoživotní. Nežijí teritoriálně, ale jednotlivé páry se při pastvě pohybují tak, aby se vzájemně setkávaly co nejméně.

Rozmnožování:
Samice přivádí na svět po 77 dnech trvající březosti jedno až tři mláďata, která kojí následující čtyři měsíce. Avšak už brzy po narození se mládě pod dozorem dospělých pase v blízkosti nory. Samci pohlavně dospívají v 6 měsících, samice ve 2 měsících.

Ochrana druhu:
V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření. Největší nebezpečí pro ně představuje ničení jejich životního prostředí, ale také vysazení zajíce polního, který pro mary představuje vážnou potravní konkurenci.

Zajímavosti:
- V klidu hopkají, když jsou v nebezpečí mohou prokládat rychlý běh až dvoumetrovými skoky. Nejvyšší zaznamenaná rychlost - 80 km/h.
- Byly vysazovány na několika místech Evropy, u nás žily jeden čas u Žamberka.
- Vytvářejí celoživotní páry, samec samici prakticky neustále doprovází, jednak aby ji ochránil před nepřáteli, jednak aby odháněl případné konkurenty.
zoozlin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama