Jelenec běloocasý

8. dubna 2007 v 14:43 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Jelenec běloocasý, synonymum jelenec virginský (Odocoileus virginianus, Zimmermann, 1780) je druh spárkaté zvěře původem ze Severní ameriky, importovaný mj. i do Česka.

Velikost

V Česku se hmotnost se pohybuje mezi 30-70 kg, v Americe mají samci až 150 kg, délka jelence je 1,8-2 m.
Popis
Jelenec běloocasý vypadá podobně jako daněk skvrnitý, na rozdíl od kterého má štíhlejší postavu a nemá skvrnitou srst. Hlavním rozlišovacím znakem je neobvyklý košíčkovitý tvar paroží se 4 i více nahoru směřujícími výsadami. Nápadný je i delší ocas sahající až pod úroveň břicha, který při běhu drží svisle vzhůru, takže vyniká jeho čistě bílá spodní strana, zatímco svrchu je hnědý. Rovněž zrcátko na zadku je čistě bílé. Letní srst bývá žlutohnědá až rezavohnědá a neskvrnitá, v zimě jednobarevně šedá, na břiše i naspodu hlavy a krku je světlejší.
Rozšíření
Původní areál výskytu je Amerika od jižní Kanady po severní Brazílii, vysazen byl v různých oblastech Evropy (dobře se aklimatizoval zejména ve Finsku).
V ČR nepůvodní druh, původně chován v oborách, dnes tvoří i volně žijící populace, z nichž největší se vyskytuje v Brdech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *<Lumino>* *<Lumino>* | Web | 6. dubna 2009 v 18:59 | Reagovat

Máš hezkej blog, nechápu lidi co píšou že scene a emo jsou super ať je sem přidáš, mě se taky líbí např. jejich boty, ale že bych je žrala to nee..A je super že aspoň jeden blog je vyloženě o nějaký věci...Nesnáším ty, co je mají přeplácané vším možným.. :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama