Chov pískomilů

6. dubna 2007 v 11:32 | Bednišška |  CHOV ZVÍŘAT
Co si před koupí uvědomit
Pískomil se dožívá věku 3-6 let a po celou tuto dobu bude potřebovat Vaši každodenní péči a čas.
Toto zvířátko se musí chovat ve skupině minimálně 2 kusů (jedinec neprospívá a brzy umírá).
Pískomilové jsou aktivní ve dne i v noci. Vodu přijímají v potravě - k životu jí mnoho nepotřebují, nadměrné množství vody pro ně může být smrtelné. Pískomila si raději nepořizujte, pokud má někdo v rodině alergii na zvířecí chlupy.
Přednosti těchto zvířátek
Jejich pach není cítit tak jako u většiny hlodavců. Díky své přirozené zvědavosti se dají rychle ochočit. Pozorováním jejich her, trháním materiálu na hnízdo a dováděním strávíte hodiny.
Jak pískomily ubytovat
Akvárium musí být minimálně 30 cm vysoké - velikost závisí na počtu zvířat. Pískomilové dokáží vyskočit velmi vysoko, proto je akvárium nutné zakrýt pletivovým víkem (bezpečné a zároveň může probíhat cirkulace vzduchu). Pokud se rozhodnete pro klec, je ideální několikapatrová popř. klece propojené drenážními trubkami. Ubikaci umístíme na suché místo bez průvanu, ne na přímé sluneční světlo, teploty v rozmezí 15 - 25 °C. Ubikaci stačí čistit jednou za měsíc - časté čištění pískomily stresuje, protože se musí znova zabydlovat resp. postavit si hnízda.
Co v ubikaci nesmí chybět
Jako stavební stelivo do akvária dobře poslouží pískomilům hobliny, natrhaná lepenka nebo sláma - to vše smíchané s rašelinou a napěchované u dna.V kleci se pískomilové musí spokojit s nízkou vrstvou hoblin. Jako stavební materiál na výrobu hnízda poslouží natrhaná lepenka, nebarvané a neparfémované papírové ubrousky nebo kapesníky, vata, roličky od toaletního papíru.
Dále by v kleci neměla chybět stabilní miska na žrádlo, seníček, kolo na běhání, čerstvé větvičky (nesmí být z jedovatých stromů), různobarevné větší kamínky, dřevěný domeček, vápníková cihlička na hryzání.
Jak pískovily správně krmit
Pískomilové jsou převážně býložravci a potřebují pestrou stravu. Krmné směsi obilovin a semínek se prodávají v chovatelských potřebách, můžeme do nich ještě přidat ovesné vločky, lněná a slunečnicová semínka a oříšky (pouze v malé množství kvůli velkému obsahu tuků).
Zelené krmivo: pampeliška, jetel, jitrocelové lístky, malé množství salátu. Dále jsou vhodné lisované granule pro drobné hlodavce, seno, petržel, mrkev, růžičková kapusta nebo zelí.
Ovoce: pouze jako občasnou pochoutku - např. hroznové víno, jablko, hrušku, rajské jablíčko. Ovoce a zeleninu nedávejte přímo z ledničky, musí mít pokojovou teplotu.
Pískomilové rádi požírají brouky a larvy, můžeme jim proto občas dopřát kousek vařeného vejce, jogurtu, moučné červy, nebo drobné korýše ( např. krevetky).
Pamlsky: ořechy, dýňová nebo slunečnicová semena, rozinky - nabízíme jen jako odměnu. Na obrus zubů je vhodný tvrdý chléb (ne plesnivý), vápníková cihlička a větvičky (nejlépe z ovocných stromů).
Vitamíny a minerály: při správné výživě nejsou vitamínové doplňky potřeba, vápník pro dobrou stavbu kostí a zubů přijímají z vápníkových cihliček.
Nevhodná strava: Sladkosti a zbytky ze stolu jsou pro pískomily nebezpečné. Nedávejte pískomilům nadměrné množství slunečnicových semínek - způsobují kožní problémy. Pozor na jedovaté rostliny! Větvičky a byliny netrhejte podél silnic (výfukové plyny), pozor rovněž na chemické postřiky a znečistění zvířecími výkaly. Větvičky nesmí být zmrzlé. Syrové fazole jsou jedovaté! Nikdy nedávejte citrusové plody.
Na co si dát pozor
Tato zvířátka jsou velice rychlá - při chvilce nepozornosti můžou utéci. Pískomily nikdy nechytejte za ocas, mohl by se jim ulomit. Cigaretový kouř, hluk a výpary z vaření jim škodí. Nedávejte pískomilům do ubikace žádné plasty, jejich okusování pro ně představuje smrtelné nebezpečí. Vysvětlete dětem, že pískomil není hračka, proto se k němu musí chovat s respektem.
ozviratech
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloš Ditrich Miloš Ditrich | E-mail | 10. března 2008 v 20:04 | Reagovat

Ahoj všem. Samec-1,0-samice-0,1.

Pískomíl mongoský je vhodný pro začátečníky ale ne pro alergiky jak tvrdí některé zverimexi. Vhodná skupina je (1,0)3:6(0,1).

Březost je 16 až 25 dní podle teploty.

Dospělí se nerozdělují samec při porodů a výchově pomahá. Pískomilové jsou klidný a mistři v utíkaní.

Potrava:seno tráva(potběl-smetanka lekařskácelý) ovoce zelenína suché pečivo piškoty konipasové moučné červy voda větvičky ovocných stromků (jablon višen třešen a borovici na čištění žaludku) pak potřebují vitamíny a minerály a hlavně klid.

MilosDitrich@seznam.cz

2 Kristyna Kristyna | E-mail | 3. dubna 2008 v 12:19 | Reagovat

Ahoj já mám dva Pískomili Tlusté. Právě se jim narodili mladí pískomilové, zatím není poznam, jestli holky nebo kluci, nebo obojí. Mám jen dva, ale jsou fakt moc hezcí!!!!! Potom je dám kamarádce, ale asi budou mít do konce roku další, tak jestli budete mít zájem...

3 Petra Petra | 20. června 2008 v 11:01 | Reagovat

aHOJKy PLOSIM VÁS KDYŽ WSE PÍSKOMILŮM NARODĚJ MIMINA MUSÍ SE DÁT SAMEC PRYČ ABY JE NESEŽRAL NEBO MŮŽE ZUSTAT V TERÁRKU PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚ

4 Pískomil Pískomil | E-mail | 19. srpna 2008 v 11:23 | Reagovat

máte tady několik chyb 1. pískomil nemůže puožívat vatu - ucpe mu žaludek

2.naměl by mít ani kolotoč -může si v něm zlomit ocásek

3.když je sám tak bude sice smutnější ale délku života to moc neovlivní

4.chyba:Jak pískovily správně krmit

vůbec se mi to tady nelíbí opravte si to tady

Sbohem   xXx

5 LoXi :P LoXi :P | 9. června 2011 v 17:42 | Reagovat

A víš ty že to tady nikomu zatím nevadí?Když tady chceš hledat chyby tak tady nemusíš chodit :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama