Včela medonosná

26. ledna 2007 v 16:55 | Bednišška |  BEZOBRATLÍ - INVERTEBRATES
......V úlu se ve zvláštních velkých buňkách (matečnících) vyvíjejí budoucí královny. Jakmile se vylíhne první z nich, usmrtí všechny ostatní nevylíhlé královny a vydává se na svatební let.Společně s ní vylétají trubci, kteří se líhnou o něco dříve z poněkud menších buňěk (ale rovněž odlišných od buněk dělnic) a do vylétnutí jsou v úlu trpěni a krmeni. Během svatebního letu je královna oplozena a vrací se do úlu, který už předtím opustila stará královna asi s polovinou včel (rojení), aby uvolnila místo nové královně a založila nové včelstvo.

Dobře vyvinutá včelí kolonie čítá v létě 40.000 - 80.000 včel, někdy i více. Královna ovládá chování dělnic pomocí zvláštní mateří látky (substance), někdy nazývané též královským parfémem: Královna ji vylučuje z mohutných kusadlových (mandibulárních) žláz a dělnice si ji navzájem předávají. Pod vlivem této látky dělnice krmí larvy v buňkách normálně a vychovávají tak opět další dělnice. Jestliže z nějakých důvodů královna zahyne, začne velmi brzo působit nedostatek mateří látky, dělnice vystavějí větší buňky (matečníky) pro larvy, které velmi dobře krmí včelím mlékem (mateří kašičkou) vylučovaným z hltanových žláz mladých dělnic (mladušek), kterým normálně krmí také královnu a jež obsahuje bílkoviny a vitamíny. V matečnících se pak z larev vyvinou nové královny. Kvalita a množství potravy tedy určují, zda se z larev vyvinou dělnice nebo královny.

Při vícenásobné kopulaci během svatebního letu nashromáždí královna do zvláštního váčku v těle (receptaculum seminis) dostatek samčích pohlavních buněk, jejichž životaschopnost se udrží po celý 4-5letý život královny a stačí k oplození více než 500.000 vajíček. Z neoplozených vajíček se vyvíjejí trubci.

Dělnice žijí pouze 4 - 5 týdnů. Za tuto dobu procházejí postupně několika pracovními činnostmi. Každá dělnice nejprve čistí úl, pak krmí královnu a larvy, staví z vosku plásty, stráží vchod do úlu a nakonec je létavkou, jejíž hlavní povinností je sběr pylu a nektaru. Vlastní rozmnožování zajišťuje jediná královna a malý počet trubců. Dělnice jen zaopatřují svoje sestry různých generací. Pro období nepříznivých podmínek, zejména na zimu, shromažďují zásoby potravy ve formě medu, který je přeměněným nektarem z květů.......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ttererosek ttererosek | 26. března 2008 v 11:19 | Reagovat

dobryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

2 kika kika | 25. dubna 2008 v 20:21 | Reagovat

diky moc dostala sem 1* :-) noc dekuju

3 kamil kamil | E-mail | 28. dubna 2008 v 17:41 | Reagovat

dobryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama