Svatobernardský pes

28. ledna 2007 v 14:27 | Bednišška |  PSI - DOGS
Bernardýn je mohutné, majestátní zvíře vážného výrazu a přátelské povahy. Není agresivní, i když své teritorium si ohlídá bez problémů. Je v celém světě velmi oblíben pro svou mírnost a laskavost, ale i sílu a odolnost. Vyžaduje mírnou, důslednou výchovu a individuální přístup. Obecně platí - co bernardýn do své ohromné hlavy dostane, to tam již zůstane. Na péči o srst je poměrně nenáročný, ale každý majitel musí počítat se značným množstvím kvalitního krmiva a vitamínů.
Země původu: Švýcarsko
Hlava: mohutná, impozantní, v mozkovně široká. Týlní hrbol jen lehce naznačen. Stop srázný, na čele je vytvořena podélná rýha (brázdička), která pokračuje směrem k týlnímu hrbolu. Kůže na čele se skládá v záhyby, které ale nesmějí psu dodávat zamračený výraz. Nos velmi silný, široký, s široce otevřenými nozdrami. Má být - jako pysky - úplně černý.
Chrup: Silný, úplný (toleruje se chybění P1)
Uši: Zavěšené, středně velké, dosti vysoko nasazené.
Oči: Středně velké, tmavě hnědé.
Krk: Vysoko nasazený, velmi silný, při vzrušení vzhůru.
Hřbet: Velmi široký, rovný až po bedra, pak směrem k zádi lehce spadající a plynule přecházející do kořene ocasu. Kohoutek zřetelně patrný.
Končetiny: Dobře vyvinuté, svalnaté, silné.
Ocas: Široký, silný, dlouhý a velmi těžký, v klidu dolů nesený, jen v poslední třetině lehce zvednutý a zakřivený.
Srst: Krátká nebo dlouhá.
Zbarvení: Bílé s červenou, ne červené s bílou, červená může být různého odstínu. Na prsou musejí být bílé znaky stejně jako na končetinách, konci ocasu, na krku (obojek), na čenichu a čele (lysina) a na šíji. Nikdy nesmí bílá chybět.
Velikost: Výška u psů minimálně 75 cm, u fen 70 cm.
Historie:Tento mohutný pes, bernardýn, je jedním z nejznámějších plemen.
Skoro každý zná historky o záchraně lidí v průsmyku sv. Bernarda v Alpách. Toto plemeno je příslušníkem skupiny dogovitých psů, jejichž původ se odvozuje od tibetské dogy. Po stránce geografické najdeme souvislou řadu dogovitých psů, vznikajících v Asii a přes západní státy až na britských ostrovech a v Novém světě. Svatobernardský pes byl vytvořen v letech 1660 - 1670 ze starých švýcarských hlídacích psů v klášteře svatého Bernarda v nadmořské výšce 2 473 m. Od roku 1776 je zaznamenáváno mnoho zpráv o záchranných akcích, ve kterých hráli bernardýni hlavní roli zachránců, hlavně legendární Barry. V r. 1860 se začali o toto plemeno zajímat Angličané, kteří jej mimořádně zušlechtili přikřížením mastifa.
K oficiálnímu uznání došlo v Anglii r. 1867. Svatobernardský pes se vyskytuje ve variantě krátkosrsté a dlouhosrsté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama