Savanová kočka

28. ledna 2007 v 14:56 |  KOČKY - CATS
Savanová kočka, jedno z nejnovějších plemen, je v současné době šlechtěna velmi malým počtem chovatelů celého světa. Počet těchto koček je velmi nízký a poptávka po nich vysoká. Savanová kočka vznikla zkřížením servala a kočky domácí. Při šlechtění se používají různá plemena domácích koček krátkosrstých, např.orientální, egyptská, serengetská či bengálská. Zkřížit servala s kočkou domácí je velmi obtížné. V roce 1980 se toto poprvé podařilo šlechtitelce Judy Frank z americké Pensylvánie. Savanová kočka je stále na počátku svého vývoje. Jméno bylo převzato z afrických travnatých ploch,které jsou domovem servala a také podle prvního kotěte vyšlechtěného Judy Frank v roce 1980, které dostalo jméno Savana.

Koťata vzniklá prvním zkřížením servala a kočky domácí, nebo servala a savanové kočky se nazývají savanové kočky domácí. Momentálně to jsou největší kříženci s váhou kolem deseti kil. Cílem křížení je vyšlechtit unikátní kočku domácí, která má fyzické znaky podobné servalovi a povahu kočky domácí. V prvních třech generacích savanové kočky jsou samci neplodní a z tohoto důvodu trvá většinou pěti generacím než může dojít ke zkřížení dvou savanových koček.

Savanové kočky jsou známé svou přátelskou povahou. Jsou také velmi hravé a zvídavé. Srst těchto koček je krátká, může být buď skvrnitá, nebo tygrovaná. Standard předpisuje barvu stříbrnou či šedou s tím, že tyto odstíny se mohou odlišovat, od černé přes černošedou, hnědošedou či stříbrošedou.
Hlava těchto koček posazená na dlouhém krku, je delší než širší a jeví se poněkud menší ve vztahu k velikosti těla. Tvoří výrazný trojúhelník. Z profilu je nos dlouhý a brada malá, to vše přidává vzhledu divokého zvířete. Uši jsou velké, zakulacené, se širokou základnou. Savanové kočky vypadají na vysokých končetinách velmi vznešeně.

V roce 1996 byla savanová kočka poprvé představena komisí TICA a plemeno bylo zaregistrováno a uznáno. Na zahraničních výstavách je v současné době možné vidět savanové kočky generace F3(či více). U FIFe toto plemeno zatím uznáno není. V České republice jeden zástupce tohoto plemene žije a snad budeme mít možnost vidět jej na některé z výstav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama