Retrívři

28. ledna 2007 v 14:33 | Bednišška |  PSI - DOGS
LABRADORSKÝ RETRÍVR
Původ plemene
Plemeno nevzniklo na Labradoru, ale na pobřeží Newfoundlandu, kde byli tito psi cvičeni k přinášení rybářských sítí z ledové vody. V 19. století přijížděli newfoundlandští rybáři do západní Anglie obchodovat s rybami a někteří tu prodali i své psy. Náhle se ukázalo, že tito psi úspěšně pracují jako psi lovečtí. Anglický Kennel Club je jako plemeno uznal v roce 1903. Jméno labradorský retrívr jim dal poprvé hrabě z Malmesbury roku 1887. Pro svou všestrannost je labrador nejznámější retrívr. Často se používá jako policejní a slepecký pes, je to výborný lovecký pes pro práci ve vodě i mimo ni, a také vynikající domácí společník. Je vybaven vynikajícím čichem, proto se v obou světových válkách používal k vyhledávání min. Dnes plní své úkoly ve službách policie a mimo jiné vyhledává drogy. Labrador je milý, věrný, inteligentní, vyrovnaný a neobyčejně laskavý k dětem. Je stále přátelsky nakloněn, ale k vetřelcům se chová ostražitě. Hodí se jak pro život na venkově tak i ve městě.

Chov retrieverů u nás
Do České republiky byla štěnata dovezena roku 1971 panem J. Bradleym. Roku 1975 byl dovezen páreček, který založili zdejší chov. První česká chovatelská stanice Labradoských retrieverů nese název Chovná stanice z Pomoraví a zde se také roku 1975 narodila první štěňata u nás. Pyšnými rodiči se stali fenka Julie of Palgrave a Sandyland Marcus.
Celkový vzhled
Silné konstituce, pevně svázaný, velmi aktivní se širokou lebkou, široký a hluboký hrudník, silná a dobře utvářená bedra a záď.

Charakteristika
Dobré povahy, velmi agilní. Vynikající nos, ušlechtilá morda, milovník vody, adaptibilní, oddaný společník.
Povaha
Inteligentní, čilý, bystrý, poslušný a oddaný. Má laskavou povahu, bez agresivity nebo nevhodné bázlivosti.
Hlava a lebka
Lebka je široká s dobře utvářeným stopem, suchá bez masitých lící. Čelisti jsou středně dlouhé, silné a neseseknuté. Nos je široký, nosní otvory dobře vyvinuté.
Oči
Středně velké, vyjadřující inteligenci a dobrou náladu, barvy hnědé nebo lískových oříšků.
Uši
Nejsou příliš velké ani těžké, visí dolů podél hlavy a jsou nasazeny spíše dozadu.
Morda:Čelisti a zuby silné, skus perfektně pravidelně nůžkový, t.j. horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.
Krk:Suchý, silný.
Trup:Hrudník široký a hluboký s dobře klenutými a pružnými žebry. Hřbet je rovný. Bedra jsou široká, krátká a silná.
Hrudní končetiny:Ramena jsou dlouhá a šikmá.
Končetiny mají pevný kosterní podklad, jsou kolmo postaveny od lokte k zemi, ať při pohledu zepředu nebo z boku.

Pánevní končetiny
Záď je dobře vyvinutá, osvalená, není zúžená, s dobře vyvinutým a pohyblivým kyčelním kloubem.
Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné.
Kravský postoj je zásadně nežádoucí.
Tlapy:Kulaté a silné, prsty sevřené, dobře klenuté, polštářky jsou tlusté a silné.
Ocas:Výrazně charakteristický pro toto plemeno, má být silný u kořene, zužující se ke konci, středně dlouhý, bez podsady, obrostlý hustou, krátkou, silnou, přilehlou srstí, působící dojmem popisu vydřího ocasu.Má být nesen vesele, ale nemá být otočen na hřbet.
Pohyb:Volný a plynulý, přímý a normální při pohledu zepředu i zezadu.
Osrstění
Výrazně charakteristické pro toto plemeno.
Srst je krátká, hustá, podsada není zkadeřená, při dotyku ruky se jeví jako přiměřeně tvrdá.
Zbarvení
Jednotně černá, žlutá nebo čokoládově hnědá.
Žlutá se vyskytuje v odstínech od světle smetanové po liščí červeň.
Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na předhrudí.
Vady:Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu. Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

Všechna plemena retrievrů jsou na následujících fotkách zleva doprava, odshora dolů v tomto pořadí: Curly Coated retriever, Golden (zlatý) retriever, Flat Coated retriever, Labradorský retriever, Chesapeake Bay retriever, Nova Scotia Duck Tolling retriever

ZLATÝ RETRÍVR
Celkový vzhled: symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má laskavý výraz.
Charakteristika: poslušný, inteligentní a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.
Povaha: laskavý, přátelský a důvěřivý.

Hlava a lebka: vyvážená a dobře stavěná, lebka široká, bez hrubých rysů, dobře sedí na krku, čenich je dobře vyvinutý, široký a hluboký. Délka nosní části je přibližně rovna délce části lebeční, nos je černý.
Oči: temně hnědé, dobře posazené do stran, tmavá víčka.
Uši: střední velikosti, zavěšené přibližně v rovině očí.
Morda: silné čelisti, které mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí.
Krk: dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý.
Přední končetiny: jsou rovné s dokonalým kostěným podkladem, ramena dobře přiléhají, má dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umisťuje končetiny pod tělo. Loketní klouby jsou pevné.
Trup: vyvážený, dobře svázaný, hrudník je prostorný a hluboký. Žebra jsou dlouhá, pružná, hřbet pevný, rovný.
Zadní končetiny: bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dobře utvářená stehna a lýtka, dobře zaúhlené kolenní klouby. Hlezna jsou rovná. Při pohledu zezadu nevytáčejí se ani dovnitř ani ven. Zásadně nežádoucí je kravský postoj.
Tlapy: kulaté, kočičí.
Oháňka: nasazena a nesena ve výši hřbetu, délkou dosahuje ke hleznu, bez kadeře nebo zakroucení na špičce.
Pohyb: živý a energický. Pohyb předních i zadních končetin je přímý a pravidelný. Krok je dlouhý, bez náznaků nepravidelného pohybu předních končetin.

Osrstění: hladké nebo mírně zvlněné s dobrou podsadou, nepropustnou pro vodu.
Zbarvení: jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové, nikdy ne červené či mahagonové. Několik bílých chloupků je přípustné pouze na předhrudí.
Velikost: kohoutková výška psů je 56 - 61 cm, fen 51 - 56 cm.
Vady: jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama