Pes hřivnatý(Chrysocyon brachyurus)

28. ledna 2007 v 14:45 | Bednišška |  PSI - DOGS
Pes hřivnatý(Chrysocyon brachyurus)
střední část Jižní Ameriky
Třída: Savci
Řád: šelmy
Výskyt: střední část Jižní Ameriky
Hmotnost: 20 - 25 kg
Délka těla: 95 - 107 cm, výška těla 70 - 90 cm
Věk: až 16 let
Charakteristika:
Pes hřivnatý patří k nejkrásnějším zástupcům čeledi psovitých šelem. Kromě pestrého zbarvení k tomu přispívá hustá, dlouhá a vztyčitelná hříva na krku, podél hřbetu i na části zad. K dalším jeho znakům patří velké boltce, kruhové zorničky očí a nápadně protáhlá lebka. Jeho dlouhé nohy byly původně považovány za přizpůsobení k rychlému pohybu. Ve skutečnosti mu umožňují lepší orientaci na pampách zarostlých vysokými travinami.

Prostředí a stanoviště:
Dává přednost otevřeným a travnatým plochám nebo prostředím s nízkými keři, kde může přes vegetaci shlížet na terén a pátrat po kořisti nebo zjišťovat, zda mu nehrozí nebezpečí.

Způsob obživy:
Patří mezi všežravce - v jídelníčku najdeme drobné hlodavce, pásovce, ptáky, plazy a hmyz, kromě toho si však rád pochutá i na plodech - zejména na lilku, cukrové třtině, pomerančích či jiném ovoci. Aktivní je hlavně za soumraku a v noci .

Způsob života - sociální struktura:
Samec a samice sice sdílejí společné teritorium, ale s výjimkou období páření žijí spíše samotářsky.

Rozmnožování:
Samice rodí po březosti dlouhé 62 - 66 dní nejčastěji 2 až 3 mláďata. Při narození váží asi 350 g. Přibližně po 9 dnech prohlédnou a za čtyři týdny poprvé ochutnají pevnou stravu. Osamostatňují se po 15 týdnech života.

Ochrana druhu:
Pes hřivnatý na mnoha místech vymizel, neboť byl intenzivně loven pro kožešinu a škody na dobytku a drůbeži, které jsou mu neprávem přisuzovány. Právě proto se evropské zoologické zahrady rozhodli zařadit ho do chovatelských programů EEP.

Zajímavosti:
- Pes hřivnatý rozhodně není ani rychlý ani vytrvalý běžec a svou kořist proto nedokáže pronásledovat na delší vzdálenost. Při hledání potravy proto spíše stopuje a snaží se zvěř překvapit.
- Na mnoha místech vymizel, neboť byl intenzivně loven pro kožešinu a škody na dobytku a drůbeži, které jsou mu neprávem přisuzovány.
- Domorodci mu říkají "Guarou".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama