Muflon

26. ledna 2007 v 11:02 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
listopad - Muflonmuflon
Mufloni jsou divokými příbuznými nám dobře známých domácích ovcí. Vyznačují se impozantními rohy, které se mysliveckou mluvou označují jako toulce a jsou velmi ceněnou trofejí. Posuzujeme-li jednotlivé muflony podle toulců, rozhoduje jejich síla, rozměry, vinutí, pravidelnost, ale také barva a kroužky zvané vruby. V českých zemích se muflonům výborně daří a právě trofeje pocházející z našich krajů patří k nejsilnějším na světě.
kapitální beran muflonaMufloní námluvy probíhají nejintenzivněji v listopadu. Staří berani při nich svádějí líté boje o vládu nad muflonkami. Soupeři se nejprve zpovzdálí pozorují, předstírají nezájem a různými postoji a pohyby demonstrují svoji sílu. Pak se proti sobě rozeběhnou a velkou silou se srazí rohy. Hned se od sebe oddálí a následuje další střet. Většinou si neublíží, pouze si potřebují navzájem dokázat svoji sílu a odvahu. Bohužel, výjimečně se stává, že se jejich zatočené rohy a šíje vzájemně zapletou. Takoví berani se od sebe již dokáží jen těžko odpoutat a jejich život končí strastiplným trápením.
Obvykle koncem března nebo počátkem dubna se muflonkám rodí 1-2 muflončata. Pospíší-li si malí muflonci na svět, nebo je-li zima abnormálně dlouhá, může dojít i k jejich uhynutí následkem prochladnutí.
Muflonům nejvíc vyhovují teplejší lesnaté oblasti. Mají ovšem jednu podmínku. Ke svému zdárnému životu potřebují tvrdší kamenitý podklad, na kterém si mohou obrušovat svoje spárky. V opačném případě dochází k jejich přerůstání, které muflonům působí závažné potíže při pohybu.
Poslední dvě desetiletí dvacátého století s sebou přinesly nebývale vysoké stavy mufloní zvěře v České republice. Ty se odhadovaly okolo 20 tisíc kusů. Vedly bohužel k velkým škodám zejména v lesích, protože mufloni velice rádi okusují kůru kořenových náběhů stromů a loupou kůru smrků. Z těchto důvodů musely být jejich stavy v mnoha oblastech zredukovány odstřelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KAPADATAN KAPADATAN | 11. května 2008 v 19:03 | Reagovat

JO JA NWM CO TU JE NA PÍČU A TAK CUS KAKADUNO KARLOVASKOVA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama