Letouni

26. ledna 2007 v 10:43 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Letouni (Chiroptera)
Jsou příbuzní hmyzožravců. Letem ovládli vzduch. Mají přední končetinu přeměněnu v křídlo a mezi prsty předních končetin, zadníma nohama a ocasem napnutou tenkou létací blánu. Mají hřeben na kosti prsní, ke kterému se pojí silné létací svaly. Svým tělem, zakřivením a velikostí ploch letek dovedou v letu velice dobře manévrovat. Zadní končetina má obrácené skloubení kostí a je přizpůsobena k zavěšování zvířete hlavou dolů. Letouni jsou aktivní v noci, orientují se ultrazvukem - echolokací (zjišťováním ozvěny). Ultrazvuky vytvářejí v hrtanu a vysílají je buď nosem nebo tlamou. Některé skupiny letounů upadají do zimního spánku; mají buď utajené oplodnění nebo březost. I když je jejich velikost poměrně malá, mohou se dožít dosti vysokého věku (až 25 let, průměrně však kolem 5 let). Mívají průměrně 1 - 2 mláďata.
Žijí na celém světě (mimo chladných oblastí) v počtu 17 čeledí s asi 900 druhů.
V ČR najdeme jen 2 čeledi a 24 druhů.

Kaloňové(Megachiroptera) žijí v tropických oblastech Starého světa, Austrálie a Tichomoří.(1 čeleď asi se 150 druhů). Mají rozpětí do 1.7 m, nemají ocasní blánu a jsou to býložravci. Hlavní druhy: kaloň egyptský (Rousettus aegxyptiacus) (v budovách, jeskyních, antických stavbách části Afriky), kaloň malajský (Pteropus vampyrus) (velký stromový druh indomalajské oblasti), kaloň plavý (Eidolon helvum) (velký stromový druh tropů Afriky)
Netopýři(Vespertilionidae - čti: vespertylyonydé) mají před ušima blanitá víčka. Živí se hmyzem, který loví za letu. Rozpětí letek je do 40 cm. U nás žije 21 druhů. Ukrývají se v jeskyních, štolách, budovách nebo v dutinách stromů. Netopýr večerní (Eptesicus serotinus) začíná létat ve městech a vesnicích již za šera. Jiné známé druhy: netopýr velký (Myotis myotis) žije jen v Evropě, u nás velmi hojný, tvoří velké kolonie. Netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus) se najde v parcích mnoha měst (mimo Prahu). Je docela malý a dospělý kus váží kolem 5 g. Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) se ukrývá v dutinách lesních stromů. Létá rychle.
Vrápenci(Rhinolophidae - čti: rynolofydé) nemají před ušima blanitá víčka, živí se hmyzem a létají pomalu. U nás žijí jen 3 druhy a jejich počet velmi rychle klesá (průmyslové jedy). Vrápenec malý (Rhyninolophus hipposideros) má kolem nozder trojdílné výrůstky, létá třepotavě.
Vampýry(Phyllostomatidae - čti: fylostomatydé) v počtu asi 140 druhů najdeme jen v Americe. Jde o všežravce. Vampýr dlouhojazyčný (Glossophaga soricina) olizuje nektar květů dlouhým jazykem jako kolibřík, upír obecný (Desmodus rotundus) napadá hlavně domácí kopytníky, ostrými zuby jim prořezává kůži a pak olizuje krev (nesaje), která se vlivem upířích slin nesráží. Přenáší vzteklinu, proto je nebezpečný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama