Labuť velká

26. ledna 2007 v 16:37 | Bednišška |  PTÁCI - BIRDS
Všichni ptáci z řádu vrubozobých, kam patří i Labuť velká jsou vodní ptáci. Mají dlouhý krk a husté peří, které je dokonale chrání před chladnou vodou. Jejich přímý zobák je po stranách opatřen řadou drobných rohovitých vroubků. Prsty mají sp ojené plovací blanou, což svědčí o tom, že jsou dobří plavci. Někteří z nich se výborně potápějí vydrží pod vodou až tři a půl minuty a dosahují hloubek až 40 m. Až na řídké vyjímky dosahují rychlosti 60 až 100 km/h. Hnízda si stavějí v rákosí, v pobřežních porostech, ale t éž v zemních dřevinách, v dutinách stromů nebo i na stromech. Na celém světě žije 145 druhů. Z některých byli vypěstováni domácí ptáci, jiní jsou předmětem lovu, protože mají výborné maso.
Největším vrubozobým ptákem je labuť velká, která má sněhobílé peří. Nohy jsou černé barvy. Zobák je černý a oranžový a na jeho horní čelisti vyniká u kořene velký hrbol. Hnízdo si staví na velkých jezerech. Labuťe jsou státní práci, majestátn ího vzhledu, kteří dosahují hmotnosti až 20 kg a v rozpětí měří přes 2 m. Létají s krkem nataženým dopředu a jejich křídla vydávají daleko slyšitelný, svištivý zvuk. Dorozumívají se hlasitým troubením, významným v době toku.
Hnízdo staví jen samice a umísťuje je buď v hustém rákosí u okraje břehu, nebo na malých ostrůvcích uprostřed jezer. Je to dosti vysoká a široká kupa rákosí a jiných vodních rostlin, v jejímž středu snese samice 5 až 7 šedozelených vajec. Jso u ukryta do husté podušky peří, které si samice vyškubala z hrudi a břicha. Samec se sezení na vejcích neúčastní, jenom poblíž hnízda hlídkuje. Je však výborným strážcem a dovede zahnat na útěk i značně velké tvory, kteří se k hnízdu blíží. Dokonce i člověku se post aví do cesty a křídly rozdává tak prudké rány, že může způsobit i vážné zranění. Po 35 až 36 dnech sezení se líhnou hnědošedá, prachovým peřím pokrytá mláďata, která po uschnutí vyplouvají na vodu. Živý se živočichy a rostlinami které hledají na dně mělkých vod. Pod vodu se však nepotápějí.

Labuť velká (Cygnus olor) // UK: Mute Swan DE: Höckerschwan FR: Cygne tuberculé ES: Cisne Vulgar CZ: labuť velká DK: Knopsvane NL: Knobbelzwaan PL: Łabędź niemy IT: Cigno reale FI: Kyhmyjoutsen HU: Bütykös hattyú SE: Knölsvan NO: Knoppsvane TR: kuu SK: labuť veľká LV: Paugurknäbja gulbis EE: Kühmnokk-luik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elii Elii | 16. prosince 2011 v 7:35 | Reagovat

Dobrý článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama