Jezevec lesní

26. ledna 2007 v 11:08 | Bednišška |  SAVCI - MAMMALS
Jezevec lesní
Jezevec lesní (Autor: badgerwatch.co.uk)Jezevec lesní je poněkud zvláštním obyvatelem naší přírody. Patří sice mezi šelmy kunovité, ale stavbou těla spíše připomíná malého medvídka. Zajímavý je také skrytý způsob jeho života. Obývá rozsáhlé labyrinty podzemních nor, které si budují často celé generace jezevců. U těch největších se odhaduje, že jsou staré více než sto let. Podzemní prostory bývají umístěny nejčastěji ve skalnatém terénu, kde se jezevci cítí bezpeční. Nory bývají někdy obývány společně s liškami. Narozdíl od nich však jsou jezevci velmi čistotní, nezanechávají ve svých prostorách zbytky potravy a dokonce trus chodí ukládat mimo noru do zvláštní oddělené latríny.
Jezevec obývá především lesní prostředí, ale poměrně dobře se mu daří také v oblastech, kde se střídají lesy s loukami a poli. V jeho jídelníčku je zastoupen hmyz, drobní živočichové, vejce, mláďata, ale stejnou měrou také rostlinná potrava tvořená podzemními částmi rostlin, ovocem, semeny stromů (bukvicemi, žaludy) a kukuřicí. S oblibou vyhrabuje ze země vosí hnízda. Především podle tohoto znaku usuzujeme na přítomnost jezevců v honitbách.
Jezevec bývá mylně považován za samotáře (Autor: badgerwatch.co.uk )Jezevce se nám podaří v přírodě spatřit jen zcela výjimečně, protože je to typický noční živočich. Z brlohu vychází za soumraku a před svítáním se do něj opět vrací. Navíc také přespává tři až čtyři měsíce nepravým zimním spánkem, který občas přerušuje a vychází z nory na procházku. Před ulehnutím ke spánku si vytváří velkou podkožní tukovou zásobu.
Přestože může jezevec škodit v místech chovu drobné zvěře požíráním vajec a mláďat, hodnotíme jeho význam v přírodě spíše kladně. Prospívá především hubením velkého množství hmyzu a hrabošů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | 20. prosince 2008 v 14:08 | Reagovat

Pěkně TRAPNY!!!! Fakt humus...

2 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 11:28 | Reagovat

Fotopast bunaty je v lese dokonalou pomůckou pro myslivce ;-) http://www.fotopasti-bunaty.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama