Jelen lesní

26. ledna 2007 v 10:36 | Benišška |  SAVCI - MAMMALS
troubící kapitální Jelen lesní (Autor: Jiří Formánek)Jelen evropský je skutečným králem mezi naší volně žijící zvěří. Jeho impozantní velikosti (dospělí jeleni mohou vážit okolo dvou set kilogramů) navíc dominují bohatě větvené parohy. Parohy mají podobnou stavbu jako kostra a jeleni je každoročně shazují. Shazování paroží probíhá podle věku jelena koncem zimy a začátkem jara. Na místě bývalého parohu (na pučnici) začíná brzy vyrůstat nový paroh pokrytý kůží, tzv. lýčím. Vývoj parohu bývá ukončen v létě a jeleni se lýčí zbavují otíráním o stromy a keře. Říkáme, že jelen vytlouká. Podle počtu výrůstků (výsad) na paroží jelena rozeznáváme špičáky, vidláky, šesteráky, osmeráky apod.
Jelen lesní (Autor: zoopark.default.cz/cs/zvirata/jelen_evropsky.html)Od poloviny září do poloviny října probíhá obvykle období jeleních námluv (říje). Jeleni, kteří jinak žijí ve zvláštních pánských tlupách tehdy přicházejí k tlupám laní a ucházejí se o jejich přízeň. Jednu tlupu laní ovládá vždy jen jeden jelen. Musí ji však často urputně bránit proti ostatním. V té době výrazně troubí, čímž se snaží zastrašit svoje soky. V případě, že se to nepodaří, dochází k urputným soubojům, během kterých se jeleni sráží parohy a snaží se navzájem přetlačit. Občas se také stává, že se parohy ubodají k smrti. Jelení troubení umí někteří myslivci napodobit na vábničku zvanou řevnice a přilákat tím jiného jelena.
Jelení zvěř je převážně zvěří velkých lesních celků a horských oblastí. Živí se travnatou potravou, spásá bylinné patro v lesích a na přilehlých loukách, ukusuje listy a větve stromů. Ráda se však přiživí také na různých semenech a plodech - bukvicích,Kapitální jelen lesní s laní žaludech, kaštanech, jeřabinách, kukuřici i ovoci v sadech. V jehličnatých lesích, kde má nedostatek jiné potravy nebo kde je příliš rušena návštěvníky přírody, páchá jelení zvěř značné škody loupáním kůry ze stromů, kterou strhává zuby v dlouhých pruzích. Napadené stromy pak rychleji podléhají různých chorobám a škůdcům.
Jelenům se od nepaměti po právu říká zvěř královská nebo také "vysoká". Lov jelena byl vždy považován za vrchol mysliveckých zážitků osvojovaný si pouze panovníky a vysoce postavenou šlechtou. I dnes však pro mnoho myslivců zůstává ulovení jelena těžko splnitelných celoživotním snem.
Laň Jelen evropský - Cervus elaphus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama