Datlovití

26. ledna 2007 v 16:40 | Bednišška |  PTÁCI - BIRDS
Datlovití ptáci
Datel černý (Autor: Pavel Čtyroký)Blížící se jaro o sobě dává vědět různými způsoby. Jedním z jeho prvních poslů jsou datli, kteří začínají nadcházející období vítat vyklepáváním zpráv na suché části stromů a větve, které dobře zní. Jejich bubnování zobákem se nese lesem a dává všem ostatním příbuzným najevo, že dané území je již obsazeno. Zároveň tyto zvuky lákají samičky k přípravám na hnízdění. Každý druh má vlastní druh "skladby" lišící se silou i počtem úderů.
Klepání do dřeva je datlům osudem. Pomocí vytesávání napadených částí stromů si opatřují až polovinu potravy v podobě dřevokazných druhů hmyzu a stejným způsobem si také budují hnízdní dutiny. Ty se stávají v následujících letech domovem i pro ostatní druhy ptáků. Využívají jich například kavky nebo holubi doupňáci. Pro tesání do dřeva mají datli uzpůsobený nejen pevný zobák, ale také stavbu lebky, která dokáže účinně tlumit silné nárazy.
Krutihlav obecný (Autor: Jiří Formánek)Škodlivý hmyz, který slouží datlům za potravu, lapají pomocí dlouhého lepkavého jazyka opatřeného na konci háčkovitými štětinkami. Kromě této potravy mají datli rádi rovněž semena stromů. Šišky jehličnanů rozbíjí poblíž hnízd na místech, kterým se říká "kovadliny".
Datli umí dobře šplhat po svislých kme7nech a větvích ve vzpřímené poloze. To jim umožňuje jednak vratiprst, který mají obrácený směrem vzad a jednak tuhá ocasní pera, Strakapoud velký (Autor: naturfoto-online.de)o která se při šplhání opírají.
Naším nejznámějším datlem je datel černý. Jak už jeho jméno napovídá, nosí na sobě tmavý smuteční šat. Obývá klidné hlubší lesy, je plachý. Zřejmě nejběžnějším a zároveň nejméně bojácným ptákem mezi datli je strakapoud velký, kterého uvidíme i v parcích a zahradách. V zimě také rád zaletuje do ptačích krmítek. V otevřené krajině s lesíky, parky i poli žije žluna zelená s charakteristickým žlutozeleným zbarvením těla. Nejmenšími a nejméně známými zástupci jsou strakapoud malý a datlík tříprstý, poněkud zvláštním příbuzným datlů je krutihlav obecný.
Všichni datli jsou užiteční likvidací značného množství hmyzu a jsou zákonem přísně chráněni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama