Čau-čau

28. ledna 2007 v 14:49 | Bednišška |  PSI - DOGS
Čau-Čau

Velikost:
Výška v kohoutku:
Psi: 48 - 56 cm
Feny: 46 - 51 cm
Klasifikace FCI:
Skupina 5 Špicové a primitivní plemena.
Sekce 5 Asijští špicové a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky.

Stručná historie
Plemeno čau-čau je počítáno mezi nejstarší psí plemena na světě. Čauové byli nejprve používáni bojovnými kočovnými skupinami Mongolů jako lovečtí, strážní a váleční psi a přivedeni do Číny a Tibetu asi 1000 let před narozením Krista.
První čauové se pravděpodobně objevili v Anglii na počátku 80. let 18. století. Z konce 19. století známe již jména prvních čauů, které si jejich majitelé dovezli z Číny. K nejvýznamnějším rokům v chovu čaua patří rok 1895, kdy byl prvně udělen titul šampiona psu čau-čau, který se jmenoval Chow VIII a podle něho byl i vytvořen standard plemene. Začátkem 20. století se začalo plemeno čau-čau šířit i do ostatních zemí Evropy a do Ameriky. Během následujících let se obliba čau-čau stále zvyšovala a v období mezi světovými válkami se stali jednou z módních ras.
Vlastnosti a péče
Čau čau je velmi inteligentní, ale není vhodný k výcviku. Nutit ho k něčemu proti jeho vůli nebo ho uhodit může mít za následek zlou reakci nebo i negativní změnu povahy. Stejně jako kočka, čau dělá jen to, co chce a kdy chce. Čau-čau je silné, vznešené, krásné zvíře a dobře to o sobě ví. Čeká, že s ním bude jednáno důstojně a s respektem a když uzná, že jste toho hodni, bohatě vám to vrátí. Čau čau je přirozeně podezřívavý k cizím lidem a má silný smysl pro své teritorium. Považuje za svou povinnost chránit svůj domov a rodinu, kterou miluje.
Ačkoliv čau dokáže dobře zůstat sám během doby, kdy jste v zaměstnání, upřednostňuje být se svým pánem, když je doma a ne být chován jako "venkovní" pes. Pokud by byl držen v izolaci od lidí, může se jeho chování změnit na antisociální, nespolečenské. Též pokud není odmala vychováván ke snášenlivosti s jinými zvířaty, díky svému loveckému instinktu velmi špatně snáší kočky nebo jiné, hlavně menší psy.

Čau čau má velmi hustou srst, která vyžaduje mnoho péče. Čau-čaua známe ve dvou variantách: dlouhosrstého a krátkosrstého. Obě tyto varianty mohou být v pěti různých zbarveních - červený, černý, krémový, modrý a skořicový.
Jazyk čaua je po narození růžový a potom ztmavne. Kompletně modročerný jazyk by měl být ve věku 8 týdnů. Pokud k tomu nedojde, je později pes diskvalifikován na výstavách a nesmí být zařazen do chovu.

Zdraví

Ruptura LCC - prasklý zkřížený vaz
Čau-čau patří mezi plemena s nejvyšší prevalencí k prasknutí zkříženého vazu v kolenu. Je to způsobeno hned několika dispozicemi: strmý postoj zadních končetin, váha nad 25 kg a schopnost vyvinout z klidové pozice vysokou rychlost ("rychlý start"). Jediný způsob léčby je operace - náhrada prasklého vazu umělým. Pokud nedojde k operaci co nejdříve po zranění, může se koleno poškodit, dojde k artróze a celoživotnímu kulhání.
Entropium - vchlípení očního víčka
se též uvádí jako jeden z častých problémů u čau-čau. Vyskytuje se hlavně u jedinců s nadměrným zamračením obličeje. Entropium je dědičné. Entropium lze odstranit operativně, pokud je ponecháno, dlouhodobé dráždění povrchu oka může vést k poškození rohovky a ke slepotě.
Dysplazie kyčelního kloubu
patří k dědičným onemocněním, avšak k jejímu projevu přispívá i nevhodná strava (obezita apod.). Prokazuje se na základě rentgenového snímku, který musí být posouzen vždy odborníkem k tomu pověřeným a oznámkován. Výsledek je zapsán do průkazu původu zvířete.
Kožní problémy
u čau-čau bývají poměrně časté . Jejich příčinou bývají alergie (potravinové - např. na hovězí maso, ale i např. na bleší kousnutí) nebo poruchy funkce štítné žlázy.
Torze (přetočení) žaludku
stejně jako další střední a velká plemena může být čau-čau stižen torzí žaludku. Jedná se o náhlou příhodu břišní, při které se nejprve v žaludku nahromadí plyny a ten se přetočí. Zvíře se velmi rychle dostane do šoku a pokud není během nejkratší doby proveden chirurgický zákrok, umírá.
Přehřátí
u čauů, kteří mají jednu z nejhustších srstí mezi psími plemeny, je důležité dbát na to, aby nedošlo k přehřátí. V době velkých veder musí mít čau dostatek vody, možnost úkrytu před sluncem, rozhodně se nedoporučuje nechat ho v autě!! Pozor i při delším cestování v horkém počasí (např. cesta na výstavu).

Doporučení pro zájemce o koupi štěněte:
Nekupujte v žádném případě psy bez průkazu původu. Chtějte vidět rodiče štěňat. Žádejte od chovatelů doklady o vyšetření rodičů na entropium a dysplazii kyčelních kloubů. Dobře si prohlédněte, zda štěněti neslzí oči, zda má správný pigment (jazyk a pysky musí být tmavé!!), zda má správný skus (nůžkový) a u pejsků zkontrolujte, mají-li sestouplá varlata. Požadujte písemnou kupní smlouvu.
Foto - stěně ve stáří 4 týdnů (vlevo)

Klub chovatelů a majitelů psů čau-čau v ČR:
http://www.chowclub
.webzdarma.cz
Výstavy v roce 2004:
Speciální výstava se zadáváním CAC:
17.04.2004 v Hradci Králové při Regionální výstavě psů společenských plemen, rozhodčí: paní Ludmila Pavlíková.
Klubová výstava se zadáváním CAC:
16.10.2004, Světlá nad Sázavou, hostinec "U Kašků", rozhodčí pan Jean-Clause Klein (Francie).

FCI-Standard N° 205 / 09. 06. 1999

ČAU-ČAU (CHOW-CHOW)
ZEMĚ PŮVODU: Čína.
PATRONÁT: Velká Británie.
DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO STANDARDU: 24. 06. 1987.
POUŽITÍ: Hlídací a společenský.
KLASIFIKACE FCI:
Skupina 5 Špicové a primitivní plemena.
Sekce 5 Asijští špicové a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky.
VŠEOBECNÝ VZHLED: živý, kompaktní, krátký a uzavřený, především ale velmi harmonický, lvího vzhledu, hrdý, důstojného postoje, pevné tělesné stavby. Ocas nesen dobře přes záda.
CHOVÁNÍ / CHARAKTER: klidný, velmi ostražitý pes s modročerným jazykem, jedinečný svou chůdovitou chůzí. Svévolný, věrný, avšak zdrženlivý.

HLAVA
HORNÍ ČÁST HLAVY:

Lebka: plochá a široká, pod očima dobře vyplněná.
Stop: nevyjádřený.
OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: velká a široká, vždy černá (vyjma krémově a téměř bíle zbarvených čauů, u kterých smí být nos zbarven světleji, jakož u modrých a skořicových čauů může být nos stejné barvy).

Čenich: mírně dlouhý, od očí až ke konci čenichu široký (nikoli zužující se jako u lišky).
Pysky: pysky a patro černé (modročerné). Černým dásním je dána přednost. Jazyk modročerný.
Čelisti / zuby : zuby silné a souměrné, čelisti silné s perfektním pravidelným a úplným nůžkovým skusem, přičemž horní řada řezáků bez mezery dosahuje spodní a zuby stojí v čelisti kolmo.
Oči: tmavé, oválného tvaru, středně velké a souměrné. U modrých a skořicově zbarvených čauů jsou oči téže barvy přípustné. Souměrné, entropia prosté oko, nesmí být jen na základě své velikosti méně hodnocené.
Uši: malé, silné, na špičkách lehce zaoblené, pevně vzpřímeně nesené, daleko od sebe nasazené, avšak lehce k sobě nakloněné, dobře kupředu nad oči směřující, dodávají plemeni tak charakteristický, zamračený výraz (Scowl). Tento výraz není nikdy dosažen pouhým faldováním kůže na hlavě.
KRK: silný, plný, ale nikdy ne krátký, lehce vyklenutý a dobře na ramena nasazený.
TĚLO:
Hřbet: krátký, rovný a silný.
Bedra: silná.
Hrudník: široký a hluboký; žebra dobře zaoblena, avšak ne sudovitý.
OCAS: vysoko nasazený, dobře přes záda nesený.
KONČETINY:
KONČETINY HRUDNÍ: rovné, mírně dlouhé, se silnými kostmi.
Ramena: osvalená a šikmo položená..
KONČETINY PÁNEVNÍ: svalnaté.
Hlezno : nízko nasazené, s minimálním úhlením, nezbytným pro charakteristickou chůdovitou chůzi. Hlezenní klouby se nesmí nikdy přetáčet dopředu.
Nárt : od hlezenního kloubu dolů rovný..
TLAPY: malé, kulaté, podobné kočičím, dobře stojící na prstech.
CHOD: krátký a chůdovitý. Hrudní a pánevní končetiny se pohybují paralelně k sobě a dopředu.
OSRSTĚNÍ:
SRST: dlouho- nebo krátkosrstý.
· Dlouhá : hojná, hustá, rovná a odstávající. Krycí srst je hrubé struktury s jemnou, hustou podsadou. Zvlášť hustá je okolo krku, kde vytváří hřívu nebo límec. Výrazné osrstění na zadních stranách stehen.
· Krátká : krátká, hojná, hustá, rovná, odstávající a ne položená. Plyšové struktury.
Každé umělé zkracování srsti, které změní přirozené obrysy nebo výraz, má být negativně hodnoceno.
BARVA: jednobarevná, černá, červená, modrá, skořicová, krémová nebo bílá, často stínovaná, avšak ne
s ohraničenými skvrnami nebo strakatá. Spodní strana ocasu a osrstění stehen často světlejší barvy.
VELIKOST:
Výška v kohoutku: Psi: 48 - 56 cm
Feny: 46 - 51 cm
VADY: Každá odchylka od uvedených bodů musí být považována za chybu, posouzení musí být v přesném poměru ke stupni odchylky.
N.B.: Psi musí mít patrná dvě normálně vyvinutá varlata plně nacházející se v šourku.

Zněmeckého textu, který poskytuje na svých webových stránkách FCI - přeložila paní Marie Kůrová, mezinárodní rozhodčí pro plemeno čau-čau (ČR), leden 2003

První den po narození

Stáří - 3 týdny


Stáří - 3 týdny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | E-mail | Web | 20. července 2008 v 22:42 | Reagovat

Čau čau není jen tak ledajaký pes!

Je to úžasný pes!

Mám ho doma je to moje velká láska.

Není to pes pro každého, ale pro mne určitě.

Mám doma dva psi čauáka a šarpeje a jsou to dvě nej plemena - každy úplně jiný, ale oba v něčem nejlepší! Spoutu fotek mých psů najdete na jejich stránkách : www.filipek-benik-chowchow-sharpei.websnadno.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama