Americký stafordšírský teriér

28. ledna 2007 v 14:46 | Bednišška |  PSI - DOGS

Americký stafordšírský teriér (American Staffordshire Terrier Blue Lacy)

Americký staffordšírský teriér je neúnavný pracant, který se se svojí rodinou snadno spřátelí. Lehce se učí, vyniká přátelským a vstřícným charakterem.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: American Staffordshire Terrier; čes.: Americký stafordšírský teriér
PŮVOD:
Americký staffordšírský teriér vznikl ve 20. století na území Spojených států. Vznikl šlechtěním Amerického pitbulteriéra (American Pit Bull Terrier). V roce 1936 americká organizace AKC toto plemeno zaregistrovala pod jménem Staffordšírský teriér, o pár let později jako Americký staffordšírský teriér a byl přijat jeho standard. Rozdíl mezi Americkým pitbulteriérem je dodnes šlechtěn se zaměřením na pracovní formu, soupeření a povahu, zatímco Americký staffordšírský teriér především na vzhled, odpovídající chovnému standardu.
POPIS:
Americký staffordšírský teriér je silný, mohutný a podsaditý pes, který je však také velmi živý, čilý, přátelský, poslušný a pohyblivý. Hlavu má širokou, středně dlouhou, značně svalnatou. Oči mají vždy tmavou barvu. Oční linky nesmí být zbarvené růžově. Uši má stojaté, vysoko a dosti široce posazené. Tělo má mírně podlouhlého rámce, silné a velmi dobře svalnaté. Hrudník má široký a hluboký, spadá až k úrovni loktů. Lopatky jsou široké, dobře pokryté svalstvem. Končetiny má kompaktní, nesmí být příliš dlouhé.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45,7 až 48,7 cm.
Fena má v kohoutku 43,2 až 45,7 cm.
VÁHA:
Americký staffordšírský teriér
SRST:
Americký staffordšírský teriér má krátkou a lesklou srst. Zbarvení je přípustné jakékoliv, nejčastější je žíhané, červené a béžové, bez bílých skvrn. Černo tříslové a celo bílé nebo zbarvení bílé z více, než 80% je nežádoucí.
CHARAKTER:
Americký staffordšírský teriér je neúnavný pracant, který se se svojí rodinou snadno spřátelí. Lehce se učí, vyniká přátelským a vstřícným charakterem.
Je to však také tvrdý, silný a neúnavný pes, velice odolný, aktivní a dominantní. Svému pánovi je věrný a oddaný, díky své odvaze mu bude vždy dobrým hlídačem.
PÉČE:
Americký staffordšírský teriér potřebuje pravidelné kartáčování štětinatým kartáčem, jen tak bude jeho srst jasná a čistá. Koupejte ho jen v případě nezbytnosti. Potřebuje také vcelku značné množství tělesné zátěže, které však musí absolvovat na obojku. Velice rád běží vedle jezdce na kole. Již od štěňěčího věku ho vychovávejte důsledně a pevnou rukou. Dopřejte mu také dostatek pravidelného pohybu a fyzických aktivit. Tento pes není vhodný pro ty, kteří nemají žádné zkušenosti se psy.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Americký staffordšírský teriér se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Zápasník s býky.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI - Neuznané plemeno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yvushe yvushe | 16. srpna 2008 v 9:42 | Reagovat

no tak nevím, ale už jsem odchovala 7 stafordů, ale nejsem si vědomá, že by měli stojatý uši. Pokud vím, tak uši jim směřují směrem dolů. Jinak všechno na ně sedí, co je zde popsaný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama